Tacikistanın Sənaye və Yeni Texnologiyalar naziri Şafkat Bobozoda Azərbaycan səfiri A.Həsənovu qəbul etmişdir.
AR Tacikistandakı Səfiri Abbasəli Həsənovla Tacikistan Sənaye və Yeni Texnologiyalar naziri Şafkat Bobozada arasında 04 oktyabr 2017-ci il tarixində görüş keçirilmişdir. Görüşdə iki ölkə başçıları arasında səmimi dostluq, xalqlarımız arasında tarixən sıx mədəni və elmi əlaqələrin mövcudluğu məmnunluq hissi ilə qeyd olunmuşdur.
Azərbaycanın iqtisadi inkişafından danışan səfir A.Həsənov 25 il ərzində Azərbaycan Respublikasının yüksək templə inkişaf etməsinin əsas səbəbini Ulu Öndər H.Əliyev tərəfindən düşünülmüş dəqiq və düzgün dövlətçilik idarəçiliyi, qoyulmuş siyasi-iqtisadi binövrə ilə əlaqələndirmiş və Ulu Öndər tərəfindən seçilən düzgün siyasətin bu gün də prezident İ.Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulamışdır. Əlavə olundu ki, Dünya İqtisadi Forumunun "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı"nda Azərbaycan reytinqdə bir neçə inkişaf edən ölkələri qabağlayaraq 35-ci yerdə yerləşib.
Söhbət zamanı nazir Ş.Bobozadə Tacikistan Respublikasının prezidenti E.Rahmonun tapşırığına əsasən ölkədə xalçaçılığın inkişafı üçün Milli Proqramın qəbul olunduğunu və Azərbaycanın çoxəsrlik xalçaçılıq sənətinin və bu sahədə əldə edilmiş təcrübənin öyrənilməsi üçün Tacikistan Sənaye və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfər zamanı onlara hər tərəfli göstərilən köməyə və qonaqpərvərliyə görə TR-in baş naziri K.Rasuzodənin təşəkkürünü səfirə çatdırmışdır. Tacikistanlı nazir ölkəmizdə olan nümayəndə heyətinin çox böyük təəssuratla geri döndüklərini, Azərbaycanın iqtisadi uğurlarının şahidi olduqlarını diqqətə çatdırmışdır.
Düşənbə-Bakı birbaşa hava reysinin bərpası məsələsinə toxunan səfir A.Həsənov bu məsələnin bu günə kimi həll olunmamasının Azərbaycanla Tacikistan arasında iqtisadi-ticari, elmi-mədəni sahələrdə geniş imkanların mövcudluğuna baxmayaraq bu istiqamətdə işlərin həyata keçirilməsinə böyük maneəçilik törətdiyini həmsöhbətinin diqqətinə çatdırmışdır.
Görüşdə Azərbaycan investorlarının Tacikistan iqtisadiyyatına maraq göstərdiyi vurğulanmış, Tacikistan tərəfindən xarici sərmayənin cəlb edilməsi məqsədi ilə münbit şəraitin yaradılmasının vacibliyi qeyd olunmuş, vergi və gömrük sahəsində asanlaşdırılmanın həyata keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
Azərbaycanda istehsal olunan geniş çeşidli məhsulların istər sənaye istər ağır və sənaye məhsulları Tacikistan bazarına gətirilməsinə məqsədəuyğun hesab edilir.
Nazir Ş.Bobozoda Azərbaycanın qabaqcıl sənaye inkişafı üzrə təcrübəsini öyrənmək məqsədilə yaxın zamanlarda Azərbaycana səfər edəcəyini səfir A.Həsənovun diqqətinə çatdırmışdır.

Министр промышленности и новых технологий Республики Таджикистан Шавкат Бобозода принял Посла Азербайджана А.Гасанова
4 октября 2017 года в Душанбе состоялась встреча Посла Азербайджана в Таджикистане Аббасали Гасанова с Министром промышленности и новых технологий Республики Таджикистан Шавкатом Бобозода. На встрече была отмечена искренняя дружба между президентами двух стран, и с удовлетворением было отмечено о существовании исторически близких культурных и научных связей между нашими двумя народами.
Говоря об экономическом развитии Азербайджана, посол Гасанов отметил, что главной причиной быстрого развития Азербайджанской Республики на протяжении 25 лет было политическое и экономическое развитие, точное и правильное государственное управление Великого лидера - Гейдара Алиева и правильная политика, избранная сегодня Великим лидером. Посол подчеркнул, что сегодня, Азербайджан под руководством уважаемого Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, с успехом продолжает осуществлять политику Гейдара Алиева. Было добавлено, что в «Глобальном отчете о конкурентоспособности на 2017-2018 годы» Всемирного экономического форума Азербайджан занял 35-е место, опередив несколько развивающихся стран в рейтинге.
В ходе беседы министр Шавкат Бобозода сообщил, о принятии Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном Национальной программы развития ковроткачества в стране и от Министерства промышленности и новых технологий Таджикистана была направлена делегация в Азербайджан для изучения многовекового искусства ковроткачества и накопленного опыта, поблагодарил Премьер-министра Таджикистана Кохира Расулзода за его поддержку. Таджикский министр отметил, что делегация с большим впечатлением вернулась и стала свидетелем экономического успеха Азербайджана.
Говоря о восстановлении прямого рейса Душанбе - Баку, посол Гасанов отметил, несмотря на то, что решение этого вопроса до сих пор не разрешено, у Азербайджана и Таджикистана есть много препятствий для осуществления работы в этом направлении, несмотря на широкие возможности в экономической и торговой, научной и культурной сферах.
Было подчеркнуто, что азербайджанские инвесторы заинтересованы в экономике Таджикистана, стороны отметили необходимость создания благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций Таджикистаном. Целесообразно облегчить налоговое и таможенное оформление.
Целесообразно довести на таджикском рынке широкий ассортимент продукции, производимой в Азербайджане, будь то тяжелая промышленность или промышленная продукция.
Министр проинформировал г-на Гасанова о недавнем визите в Азербайджан для изучения опыта передового промышленного развития Азербайджана.