Mətbuat şərhi 30 oktyabr 2018
Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində “Əbədi ezamiyyət” sənədli filmi “Tacikfilm” kinostudiyasında nümayiş etdirilib.
https://az.trend.az/azerbaijan/society/2973436.html
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Arzu Əliyevanın baş produserliyi ilə Bakı Media Mərkəzinin yaradıcı heyətinin gərgin əməyi sayəsində ərsəyə gətirilmiş “Əbədi ezamiyyət” sənədli filmi Azərbaycanın Tacikistandakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə 2018-ci il oktyabrın 30-da Düşənbə şəhərindəki “Tacikfilm” kinostudiyasının geniş salonunda nümayiş etdirilmişdir.
Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində keçirilən təqdimat mərasimində yerli ictimaiyyətin tanınmış nümayəndələri, jurnalistlər, diplomatlar, Tacikistan Milli Universitetinin və Rusiya-Tacikistan Slavyan Universitetinin müəllim və tələbələri, Düşənbə şəhərində yaşayan Azərbaycanlılar iştirak etmişlər.
Təqdimat mərasiminə gələn qonaqları salamlayan Azərbaycanın Tacikistandakı səfiri Həsən Məmmədzadə “Əbədi ezamiyyət” sənədli filmi barədə məlumat verərək bildirmişdir ki, tamaşaçıların diqqətinə təqdim olunan bu sənədli film müsəlman Şərqində və türk dünyasında ilk parlament respublikası olan, milli dövlətçilik tariximizdə özünəməxsus şərəfli yer tutan Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaradılmasında misilsiz xidmətləri olmuş, bu şanlı yolda min bir məşəqqətlərə sinə gərmiş, əqidələrindən dönməmiş, 1919-cu ilin yanvarında Paris Sülh Konfransına ezam edilən Vətən oğullarının fədəkarlıqlarından, keşməkeşli talelərindən və qürbətdə bitən ömür yollarından bəhs edir.
1918-1920-ci illər ərzində istiqlalın və müstəqilliyin müqəddəsliyini xalqına aşılayan Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaradılmasının xalqımızın tarixində şanlı səhifə olduğunu vurğulayan H.Məmmədzadə, AXC-nin xalqımızın tarixində buraxdığı silinməz izlər, milli dövlətçilik ənənələrimizin bərpasındakı və gənc nəsldə vətənpərvərlik ideyalarının yaranmasındakı böyük rolu barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat vermişdir. Səfir həmçinin qeyd etmişdir ki, xalqımızın müstəqillik tarixinin nisbətən qaranlıq qalan səhifələrindən birinə işıq saçan, azadlıq mücahidlərinin xatirəsinə Azərbaycan dövlətinin hörmət və ehtiramını göstərən bu filmə baxan hər kəs Azərbaycanın müstəqillik tarixinin daha bir səhifəsi ilə yaxından tanış olmaq imkanı qazanacaqdır.
Sonra geniş ekranda filmin nümayişi olmuşdur. Sənədli film izləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

Mətbuat şərhi 30 октября 2018
Документальный фильм "Командировка в вечность", созданный при поддержке Фонда Гейдара Алиева и генеральном продюсерстве Арзу Алиевой, был показан на киностудии "Таджикфильм".
Документальный фильм "Командировка в вечность", созданный благодаря работе творческого состава Бакинского Медиа-центра при поддержке Фонда Гейдара Алиева и генеральном продюсерстве Арзу Алиевой, был продемонстрирован по инициативе посольства Азербайджана в Таджикистане 30 октября в большом зале киностудии "Таджикфильм" в городе Душанбе.
В церемонии презентации, проведенной в рамках мероприятий по случаю 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики (АДР), приняли участие известные представители местной общественности, журналисты, дипломаты, преподаватели и студенты Таджикского национального университета и Российско-таджикского славянского университета, азербайджанцы, живущие в городе Душанбе.
Поприветствовав гостей, пришедших на презентацию, посол Азербайджана в Таджикистане Гасан Мамедзаде, проинформировав о документальном фильме "Командировка в вечность", сказал, что этот фильм рассказывает о самоотверженности, непростой судьбе и закончившемся на чужбине жизненном пути сыновей Родины, преодолевших на своем пути много трудностей, но не отступивших от своих убеждений, которым принадлежат неоценимые заслуги в создании Азербайджанской Демократической Республики, являющейся первой парламентской республикой на мусульманском Востоке и тюркском мире и занимающей достойное место в истории нашей национальной государственности. Также было рассказано об их участии в Парижской мирной конференции в январе 1919 года.
Подчеркнув, что создание Азербайджанской Демократической Республики, прививавшей народу идеи святости свободы и независимости в 1918-1920 годах, является славной страницей в истории азербайджанского народа, Мамедзаде подробно проинформировал участников мероприятия о неизгладимом следе, оставленном АДР в истории народа, большой роли АДР в восстановлении традиций национальной государственности и зарождении идей патриотизма у молодого поколения. Посол также отметил, что каждый, кто посмотрит этот фильм, который освещает относительно малоизученные события истории народа, и демонстрирующий уважение и почтение азербайджанского государства к памяти борцов за свободу, получит возможность подробно ознакомиться с еще одной страницей истории независимости Азербайджана.
Затем состоялся показ фильма на широком экране. Документальный фильм был встречен зрителями с большим интересом. В связи с показом фильма в местной прессе были опубликованы статьи.